Mintys besimokant

2010-01-08 | 16:59 | Gyvenimo tiesa
08

Nu, mokausi, mokausi ir ką aš Jums galiu pasakyti? Ką naujo išmokau? Ogi tą patį, ką išmokdavau besiruošdama kas antram savo egzui – kad LIETUVA YRA KAIMAS GRIOBANAS kartu su savo literatūra supista ir tas kaimiškumas įsišaknijęs yra jau nuo neatmenamų laikų. Mūsų literatūra yra siaubinga, šūdina, nuobodi ir apverktina. Tas pats per tą patį nx. Kaimas, griovys, karas, ūkis, kolūkis, pasiilgau blet tėvynės, dirbu Čikagos fabrikėlyje. Mes ją studijuojam visai ne todėl, kad ji labai vertinga ar panašiai. Mes ją studijuojam tik tam, kad sužinotume daugiau apie savo šūdiną kilmę. Kad sužinotume, koks mums svarbus yra duonos kepalas ir BULVĖ. Uoj, uoj, ir gamtą kaip aš myliu. Nes čia yra pizdec kaip vertinga. Gimtosios literatūros studijų dėka mes taip pat sužinome, jog “Šilelis” – tai ne tik televizorius močiutės buto rūsyje. Nežinau, kodėl, bet mane tikrai daug labiau traukia romantiko Hugo socialinio teisingumo paieškos su Kvazimodu priešaky, negu Žemaitės rūpestis Marceliuke, besivoliojančia patvory. Aišku, Lietuvai atgavus nepriklausomybę, situacija galbūt kažkiek ir pagerėjo. Be abejo, pagerėjo. Bet vis tiek vėlyvos pradžios vaisiai nėra saldžiausi pasauliniame kontekste.

Prašau tik man neparinti smegenų apie neargumentuotą, subjektyvią nuomonę. Mano blog’as tam ir skirtas, kad galėčiau lieti subjektyvų šūdą ant ko panorėjusi. KIBIRAIS.

Komentarai

ee, o tai ko stojai i ta lietuviu filologija? 😀

mmm ( January 8, 2010 at 5:17 PM )

o kur kitur tu man siūlytum stoti lietuvoje? mane domino tik kalbos ir rašymas. na, dar galėjo būt žurnalistika, bet nenorėjau stojamųjų laikyt. 😀

evelina ( January 8, 2010 at 5:20 PM )

Kad mažas tas kibiras šįkart, nes tegriebia, kaip suprantu, romantizmą ir realizmą lietuvių. Pasigilinus giliau pamatytum, kad ir lietuviai turėjo šį tą neblogo visiškai. Paskaityk Icchoką Merą, numarintą sovietų propagandos, pvz.

Corot ( January 8, 2010 at 5:39 PM )

man dabar – XX a. antra pusė. bet aš kalbu bendrai.

evelina ( January 8, 2010 at 5:41 PM )

Ką turėjo, tą garbino. Ką norėjo pažinti, tą aprašė. Niekinti ar gėdintis to, tai lyg niekinti ir gėdintis dalies savęs. Tikiu – pavargai, tau nuobodu. Rytoj bus kita diena, kas žino, gal ir kitos emocijos?

Saulius ( January 8, 2010 at 5:45 PM )

Labai jaunais mokykliniais laikais turėjau tokį gėdingą fetišą. Namų bibliotekoj buvo stirtos tų sovietinio romantizmo romanų: nu apie tai kaip gimnazistė laimę kolūky atrado, kaip dora instituto darbuotoja kolegę įkalbėjo trečio aborto nesidaryt, kaip vargšas studentas mylėjo kompartijos šulo dukrą, bet neturėjo babkių jos į Neringą nusivest ir pan. Tai ir skaitydavau į dieną po tris.

Kaip tu, kaip filologė, vertintum tokią literatūrą? Ten gi irgi apie bulvę, tik su raudonu vimpilu. Ir dar ta romantinė gaida!

internetinis_vyras ( January 8, 2010 at 5:46 PM )

Ha! Filologe.:) Žinoma, vertinu neigiamai. Bet į tokias rašliavas galima žiūrėti ir kiek kitaip – kaip į prikolą/komediją/parodiją.

Krč, px. Aš tai dabar skaitau:

http://www.bernardinai.lt/straipsnis/2009-12-18-regimantas-tamosaitis-literatura-kaip-gyvybes-instinktas/37243

evelina ( January 8, 2010 at 5:57 PM )

o cia respects, mergyt, uz posta ir nuomone! 🙂
“taip kategoriskai sakau todel, kad as esu kategoriskai tuo isitikines” 🙂

ghee ( January 8, 2010 at 6:20 PM )

o tai ko nestojai i uzsieni tada?

mmm ( January 8, 2010 at 6:42 PM )

norėjau lietuvoj būt tuo metu.

evelina ( January 8, 2010 at 6:42 PM )

Mano vyras visuomet buvo lygiai tokios pačios nuomonės apie lietuvių literatūrą, kaip Tu, kai vakar panašiais žodžiais keikė kažkokį prašmatnų mūsų klasikos palikimą, man staiga toptelėjo, kad juk tos visos nesąmonės buvo parašytos ne kažkada XIIa., o normaliais laikais, kai visa Europa skaitė tokias knygas, kokias aš dabar renkuosi skaityti niekieno neverčiama, tuo tarpu mūsų rašytojėliai kaip kokie penktokai apie klevą ir nušautą šunį keverzojo… (nu Škėma man truputį išimtis). Tai jo, baisu.

PinkCity ( January 8, 2010 at 7:32 PM )

Subjektyvus šūdas zjbys, bet tikriausiai skaitei gan mažai LT literatūros, jei tau visur tik kaimai, ūkiai, karai ir griovai. Aš pvz Žemaitės net neskaičiau, nes ji šūdo verta.

m ( January 8, 2010 at 7:33 PM )

patikėk, skaičiau pakankamai. o tu tikriausiai kalbi apie šiandieninę literatūrą ir egzodą.

evelina ( January 8, 2010 at 8:30 PM )

“paieškos su Kvazimodu priešaky, negu Žemaitės rūpestis Marceliuke, besivoliojančia patvory” – atsitiktiniai rimai yra stiliaus klaida, labai erzina visada. Ir “drasko” rašoma be nosinės, čia ne šitam įraše, bet šiaip buvo, man rodos, kelis kartus. Padedu mokytis, haha. Patariu kol studijuoji, pasistengti iš to ką nors pasiimti, nes koks skirtumas ar turėsi filologės diplomą ar ne, o truputis proto visada praverčia. Čia nebūtinai apie Žemaitės manų analizavimą. O šiaip tai tu šaunuolė, filologė, bet viskas gerai. :DD Parašyk kada vis dėlto normalią knygą lietuviškai. Čia be ironijos sakau.

Meg ( January 8, 2010 at 10:26 PM )

reikėtų, reikėtų – pati žinau (čia apie knygą). o dėl pasitaikančių klaidų – sorry. man baisiai gėda dėl jų. 🙂 kartais pati atrandu ir pataisau.

evelina ( January 8, 2010 at 10:31 PM )

o tą rimą tik dabar pastebėjau, nes pati neskaičiau ir netikrinau savo posto. 😀

evelina ( January 8, 2010 at 10:31 PM )

Žinai, man nuoširdžiai gaila tavęs ir tavo specialybės pasirinkimo, perskaičius tokį post’ą galima tik pasidžiaugti vis augančia Lietuvos emigracija, jei tai reiškia kad tokių nusivylusių ir savo kultūros nevertinančių žmonių mažėja.

Filologas ( January 8, 2010 at 11:25 PM )

aha. o teisuolių lietuvoje procentaliai daugėja, ahahaha. džiuginanti statistika. 😀

evelina ( January 8, 2010 at 11:29 PM )

“ūkis, kolūkis, pasiilgau blet tėvynės” negaliu nustot žvengt 😀

So ( January 9, 2010 at 12:05 AM )

Teisuolių gal ir nedaugėja, bet su tokiu nihilistiniu ir neigiamu požiūriu Jums čia tikrai ne vieta. Kam gyvent Lietuvoje ir ja skųstis, vietoj to kad ją vertintum, juk yra masė šalių su aukštesniu ekonominiu lygiu ir geresnėmis sąlygomis. Kam kankiniesi čia ir šiki kur valgai ?

Filologas ( January 9, 2010 at 10:24 AM )

daugėja proncentaliai, nū. ne kiekiu, o procentais. matosi, kad filologas.

btw, tai kad aš lietuvoje ir negyvenu. 🙂 lol.

evelina ( January 9, 2010 at 10:32 AM )

UFB supyko suzinojusi, kad kilusi is kaimo ha ha ha! Naturali reakcija, man irgi buvo nejauku suzinojus Klebonisky, kad dar musu diedukai gyveno duminese pirkelese. Kazkaip atrode, kad tai viduraziu reikalas.

Andrius ( January 9, 2010 at 1:35 PM )

Nu ir pizdiozas Adomaicio. Visi nori buti kunigais kazkodel. Sotus visi nuo pamokslu.
Geriausiai is viso neskaityti nieko. Skaitymas jokios naudos neduoda, tik kenkia akims. Besaikis vartojimas, neduodantis jokio pozityvaus efekto aplinkai, tik didinantis individo arogancija. Va, Ulisas zjb dalykas, Dostojevskis ten, yra dar leidziama Viduramziu biblioteka. Zinoma, skaityti geriausiai originalo kalba . O siaip tai, Marceliute buvo nebuvus. Zemaite, lygtai nebuvo bloga.

Andrius ( January 9, 2010 at 1:51 PM )

Na va jauna mergaitė valkata ir nesuprato didžiosios lietuvių tautos dilemos. Prieš lietuvį tiek prieš šimtą metų, tiek dabar dėl sudėtingų klimato sąlygų stovi dvi alternatyvos. Pirmoji – sėslioji / produktyvioji – t.y. daug metų kaip kokiam skandinavui ar skandinavei sunkiai dirbti, kol įsigyji žemę (ne kepalą, ne bulvę, ne kolūkį, o savo žemę), tada ant jos statai namą, augini vaikus, suleidi šaknis ir suaugi su ta žeme amžiams. Nemaža dalis literatūros skirta ir prieš natūrą einantiems trukdymams tą žemę dirbti (ne Twixą ryti)…

Kita – nomadiškoji / čigoniškoji / Vytauto pulkų alternatyva – kai lietuvyje prabunda tas indeuropietis valkata, skatinantis pasiplėšt, pasipist, gal ką nugriebt – ir tada iškeliauja ištisos kartos kur akys veda “laimės ieškoti”…

Taigi, laimę senuoju patikimu būdu konstruoti kaime, ar jos moderniai ieškoti miestuose, štai kur mūsų šimtmečių godos dar nepasibaigusios.

Dėdė ( January 9, 2010 at 10:34 PM )

Paskutiniu blogo irasu uzmusei Lietuviu literatura. Skaiciau ir zvengiau susirietus. Ir turiu pripazinti, kad tavo rasymo stilius super. Taip kad tu rasyyyyyk o mes jau su nekantrumu skaityyyyyysim.
Beje, o man visai patinka Zemaite & Co.

Stase ( January 10, 2010 at 1:12 PM )

pasišaipyta tai smagiai: “pasiilgau blet tėvynės, dirbu Čikagos fabrikėlyje” “Gimtosios literatūros studijų dėka mes taip pat sužinome, jog “Šilelis” – tai ne tik televizorius močiutės buto rūsyje.” 😀 mėgstu tokius paiironizavimus ir pasišaipymus iš amžinų lietuvių ašarų, nuolatinio rymojimo prie brangaus klevo rūpintojėlio poza. Gavelis, pamenu, gražiai iš lietuviškojo agrarinio fetišo pasijuokė. beje, dar keturvėjininkai vertė nuo postamento Maironį su visa senių gvardija XX a. pradžioj. bet tokios pamazgos ir kraštutinumai (“Mūsų literatūra yra siaubinga, šūdina, nuobodi ir apverktina.” etc) neskaniai žiūrisi. koks buvo mentalitetas, kokia istorija, proseneliai ir proposeneliai, tokia ir literatūra. na, atsilikus nuo Vakarų tendencijų, bet ir tas atsilikimas formuoja savitas tendencijas. tas pats Tamošaitis, kurio straipsnį nurodei, pasakojo, kaip mokykloj nepakentė lietuvių literatūros, vis užsienio nuotykių romanus skaitydavo. o po to pamatė, kad tie romanai gana plokšti, o lietuviškoj literatūroj, kuri iš pirmo žvilgsnio nuobodi atrodo, dažnai glūdi daugiau gelmės. ir be kaimininkų yra vienas kitas įdomesnis, bet kažkodėl mažiau linksniuojamas autorius ( jau nekalbant apie egzodą bei šiuolaikinius, tarkim, Herbačiauskas, Morkūnas, avangardistai)

o jei domino kalbos, rašymas, o taip užknisa lietuvių, ko nestojai į kitos kalbos filologiją, būtum į jos literatūrą ir gilinusis? aš, pavyzdžiui, mokausi lietuvių-italų :p
(čia irgi tik subjektyvus komentaras į subjektyvų postą:)

proz ( January 13, 2010 at 12:48 AM )

dėstė ir man tamošaitis. 😉 dabar kursinį pas jį rašau.

pirmoj vietoj rašiau anglų filologiją, bet biškį pasišikau per egzą (apie 70%) ir neįstojau. o į VPU nenorėjau (ten būčiau įstojus). 😉

evelina ( January 13, 2010 at 12:54 AM )

Tamošaitis turbūt nerealiausias dėstytojas! ir koks neblogas Kmitos straipsnis, net nustebau.

sėkmės sesijoj, Evelina. aš tai, pavyzdžiui, šiandien, referato, kurio nepradėjau rašyt, deadline’o išvakarėse sugebėjau kažkuo apsinuodyt ir vietoj rašymo pragulėt su bliūdu šalimais. :)) linksmybių metas!

proz ( January 13, 2010 at 5:54 PM )

užuojauta ;/

evelina ( January 13, 2010 at 6:23 PM )

Komentuok

TrackBack URL :

pagetop

  • Sena blogo versija su komentarais

  • Čia
  • Maistas Ausims Instagram’e

    Instagram
  • Blog’o autorė Instagram’e

    Instagram

  • Archyvai

  • Maistas Ausims on Facebook